Kujawsko-Pomorskie
REDAKCJA
26 sierpnia 2024Dożynki wojewódzkie Grudziądz 2024 [ZDJĘCIA, LAUREACI KONKURSÓW]
W Grudziądzu odbyły się w niedzielę regionalne obchody Święta Plonów. Wydarzenie zorganizowały wspólnie samorząd województwa i diecezja toruńska oraz samorządy Grudziądza, powiatu grudziądzkiego i gminy wiejskiej Grudziądz. Spotkanie na błoniach nad Wisłą zakończył koncert zespołu Enej.
W oficjalnych uroczystościach uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, członek zarządu województwa Marek Wojtkowski, radni województwa, biskup ordynariusz toruński Wiesław Śmigiel, parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej, samorządowcy lokalni, duchowni, reprezentacje środowiska akademickiego, wojska i pozostałych służb mundurowych. W programie znalazły się także kiermasze z ludowym rękodziełem i dobrym jedzeniem, przegląd kapel ludowych, rajd rowerowy i pokazy służb mundurowych, konne pokazy kaskaderskie i wystawa maszyn rolniczych, a na finał koncert zespołu Enej – wszystko na malowniczych błoniach nad Wisłą.
Dożynki wojewódzkie Grudziądz 2024
– Chwała wam za to, że wasza miłość do ojczystej ziemi jest wciąż silniejsza niż przeciwności, które napotykacie w swojej pracy. Polski chłop nigdy się nie poddał i nigdy ojcowizny nie opuścił – mówił do zgromadzonych w Grudziądzu rolników marszałek Piotr Całbecki. W swoim wystąpieniu nawiązał m.in. do unijnej wspólnej polityki rolnej, stwierdzając, że wynikające z niej wsparcie dla polskiego rolnictwa jest często niedostosowane do realiów. Dodał, że politycy wszystkich szczebli, w Polsce i w Europie, mają obowiązek dołożyć wszelkich starań, by głos rolników był słyszalny i brany pod uwagę. – Dopłaty bezpośrednie? Tak, ale co z dochodem gwarantowanym dla najmniejszych gospodarstw? Jeśli wieś się wyludni, zostaniemy jako naród odarci z wielkiej wartości, jaką jest związana z nią tradycja i kultura. Warto rozmawiać z rolnikami, warto się wsłuchać w ich głos! W imieniu mieszkańców województwa dziękuję za każdy zebrany kłos, za każdą kroplę potu, za pokonywanie przeciwności. Miasto ma za co dziękować wsi. Chwała wam i szczęść wam Boże – w waszych domach, w rodzinach, w gospodarstwach i na waszych wioskach! – zakończył swoje wystąpienie gospodarz województwa.
Elżbieta Piniewska podkreśliła swoim przemówieniu rolę wiejskich kobiet. – To wy budujecie wspólnotę, jesteście filarami rodzin, to wy stoicie na straży tradycji, to również wy dokładacie się do tego chleba, którego oby nam nigdy nie zabrakło – mówiła, zwracając się do rolniczek. Swoje wystąpienie zakończyła życzeniami, żeby politycy nie tylko słuchali rolników, ale żeby w ślad za wysłuchaniem ich racji poszły też właściwe działania.
Jako gospodarz witał zebranych prezydent miasta Maciej Glamowski: – Grudziądz jest dumny i zaszczycony, że może was gościć w tym pięknym miejscu. Zapraszam wszystkich do grudziądzkiego muzeum Flis, gdzie prezentowana jest wystawa o tym, jak tworzy się z ziarna chleb.
Starostami dożynek wojewódzkich byli Maria i Kazimierz Kurzyńscy, którzy prowadzą specjalizujące się w produkcji roślinnej stuhektarowe gospodarstwo rodzinne w Gołębiewie w powiecie grudziądzkim.
Wydarzenia dożynkowe w Grudziądzu rozpoczęły się uroczystą mszą w grudziądzkiej bazylice, po czym dożynkowy korowód przeszedł ulicami starego miasta na Błonia Nadwiślańskie, gdzie odbyły się główne uroczystości oficjalne oraz pozostałe punkty bogatego programu.
Kujawsko-Pomorskie. Laureaci konkursów dożynkowych 2024
Mieszkańcy Kłopotu w powiecie inowrocławskim i członkinie koła gospodyń wiejskich Starym Kobrzyńcu (powiat rypiński) zwyciężyli w konkursie na najładniejsze wieńce dożynkowe. Pierwsza nagroda za najciekawsze stoisko trafiła do starostwa powiatowego w Toruniu, a zwycięzcą konkursu „Kwaśne i przaśne potrawy żniwne” zostały berce z musem dyniowym przygotowane przez członkinie koła gospodyń wiejskich Anieliny w powiecie nakielskim. Wieńce trafiły do urzędu marszałkowskiego i Urzędu Miasta Grudziądza. Zwycięski z sołectwa Kłopot będzie reprezentował nasz region na dożynkach prezydenckich w Warszawie 14-15 września.
CZYTAJ TAKŻE: Festiwal Wisły we Włocławku, Toruniu i Bydgoszczy [ZDJĘCIA]
Wyniki konkursu na najładniejszy wieniec wykonany w stylu tradycyjnym:
- I miejsce – Sołectwo Kłopot, gmina Inowrocław, powiat inowrocławski;
- II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Chrostkowie, powiat lipnowski;
- III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Kapuścianki” w Brukach Unisławskich, gmina Unisław, powiat chełmiński.
Wyniki konkursu na najładniejszy współczesny wieniec lub ozdobę dożynkową:
- I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Starym Kobrzyńcu, gmina Rogowo, powiat rypiński;
- II miejsce – Stowarzyszenie Szczuplińskie Żurawie, gmina Książki, powiat wąbrzeski;
- III miejsce – Sołectwo Grzybno, gmina Bobrowo, powiat brodnicki.
Wyniki konkursu na najciekawsze stoisko powiatu/lokalnej grupy działania:
- I miejsce – Starostwo Powiatowe w Toruniu;
- II miejsce – Starostwo Powiatowe w Wąbrzeźnie;
- III miejsce – Starostwo Powiatowe W Aleksandrowie Kujawskim.
Wyniki konkursu kulinarnego „Kwaśne i przaśne potrawy żniwne”:
- I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Anieliny, gmina Sadki, powiat nakielski – za berce z musem dyniowym;
- II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Nowinka” w Nowym Ciechocinku, gmina Aleksandrów Kujawski, powiat aleksandrowski – za żeberka w powidłach śliwkowych;
- III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Aktywni Pawłówka”, gmina Sicienko, powiat bydgoski – za pyrkę
- IV miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Kapuścianki” w Brukach Unisławskich, gmina Unisław, powiat chełmiński – za kwaśną zupę
- V miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Olszewice, gmina Inowrocław, powiat inowrocławski – za żur żniwny z zawijasem kiełbasianym.